2024. május 12., vasárnap

, , ,

Egyedi világok teremtése 2.

kép: Frank Att - Next trading point


Hogyan hozzunk létre saját világot? Hát teremtsünk!

Könnyű ezt mondani, de azért némi támpont nem ártana. Hol is kezdjük?

Talán ott, hogy ez az egyedi világ, hogy született meg benned? Elkezdtél írni egy történetet, amit egy ilyen környezetbe helyeztél? Mert akkor máris van egy támpontod.

Amennyiben ki akarod dolgozni ezt a világot, mert szerinted mindenképpen érdekes, és eleve annyira megtetszett neked, hogy szeretnél elmerülni benne, akkor tedd az alábbiakat:

  • ha a történet, amiben megjelent, egy rövid történet, divatosabb megfogalmazással: novella, akkor emeld ki a világ jellemzőit belőle.

Ezeket a jellemzőket dolgozd ki. Ha simán nem megy, mármint, hogy a jellemzőből találd ki annak hátterét (vázlat, jegyzet), akkor írj egy rövid sztorit, aminek a középpontjában ez a jellemző áll. Állítsd bele helyzetekbe, hogy különböző karakterek hogyan viszonyulnak hozzá, mit mondanak róla, milyen hatással van rájuk. Szép lassan rá fogsz jönni, hogy amit elsőre nem tudtál megfogalmazni, az ott van benned, csak más megközelítéssel könnyebb felszínre hozni. Történetírásnál ez gyakran előfordul, és ez nem is baj.

Ha ügyes vagy, a fenti módszerrel az egyedi jellemzők hátteréről számos információt szerzel, közben gyakorlod a történetírást is. 😊

Ugyanezt a módszert alkalmazhatod, ha nem rövid történetbe építettél be egyedi jellemzőt adott világgal kapcsolatban, hanem rögtön belecsaptál a lecsóba és regényt (vagy regényfolyamot) kezdtél el írni. A fenti módszert itt is alkalmazhatod, és máris sok kis spin-off, vagy olyan rövid történet jön létre, amelyeket ha letisztázol, kidolgozol, az írói oldaladon közzé tehető, ezáltal az olvasók elmerülhetnek a regényed világában, és így felkeltheted az érdeklődést a regény iránt. 😀

De lehet fordítva is világot teremteni, azaz, előbb teremted meg a világot és csak utána kezded el írni a történetet. Itt is segíthet, ha egy-egy jellemzőhöz amolyan eredettörténetet írsz.


Teremtésmítosz

Sokat segít világteremtésnél, ha a különböző kultúrák teremtésmítoszait elolvasod. Egyrészt segíti a saját világ jellemzőinek kialakítását, másrészt segíthet abban, hogy elkerüld az ismert teremtéseket (már ha szeretnéd kerülni). A teremtésmítoszok olvasása abban is segíteni tud, hogy a teremtmények hogyan viszonyultak a teremtőikhez, ami meg az általad teremtett világ társadalmi életét határozhatja meg. Már ha tudnak arról, hogy őket teremtették. 😃 Az sem rossz, ha egy high-tech társadalom szép lassan ráébred, hogy igazából magasabb rendű lények vagy konkrétan istenek hozták őket és a világukat létre. 😁 Én szívesen megnézném az arcukat.

Ugyanígy sokat segíthet különböző kultúrák társadalmi szokásait olvasni. Mert az adott világ megteremtésénél a társadalmi szokások és törvények is sokat számítanak. A végére kész néprajzos vagy kutlúrantropológus leszel. 😄

Alapvetően akár tudatosan, akár tudattalanul, de a legtöbb regényíró folyamatosan saját világokat teremt, még akkor is, ha nem dolgozza ki őket olyan szinten mint Tolkien vagy Martin. Vagy mint a filmes eposz után a Star Wars világát (de ezt egy egész munkacsoport dolgozta ki, ahogy a Forgotten Realms világát is).

Amikor a kezünkbe veszünk egy átlagos regényt, akár még romantikusat is, többnyire csak kis eséllyel mintázza a való világot, még akkor is, ha ebben a korban, ebben a világban játszódik, mivel a regény cselekményeinek előrehaladásához olykor szükséges a valóságtól való eltérés, és ezzel máris saját világot, saját környezetet teremtettünk azért, hogy az általunk elképzelt konfliktus működjön.

Tény, ilyen esetben ritkán kell részletekbe menően kidolgozni a világot.

Nem mindig könnyű meghatározni mikortól érdemes, de erről majd a következő posztban írok (Egyedi világok teremtése 3.).

Addig is: Írj, amikor csak kedved van és jólesik! 🥰

(Ha nem esik jól, ne erőltesd, mert csak megutálod. Az pedig nem jó, mert idővel keserédessé válik az alkotás folyamata.)




Hamarosan a blogon: Egyedi világok teremtése 3., Szinopszis és query letter, Hogyan írjunk krimit?, Magánkiadás - Melyik kiadót válasszam?, A könyvkiadás költségei - Magánkiadás, Melyik narrációt válasszam?

0 megjegyzés:

Megjegyzés küldése